Kurumsal Yılbaşı Hediye Kutuları, Kurumsal Yılbaşı Hediyesi

Kurumsal Yılbaşı Hediye Kutuları

Kurumsal Yılbaşı Hediyesi Nasıl Hazırlanır?

Yeni yılda sürpriz hediyelerle çalışan motivasyonunu yenileyin!

Kurumsal firmalar için hem müşterilerine hem de çalışanlarına hediye paketi sunma konusundaki farkındalık son dönemlerde çok daha fazla artış gösterdi. Kuşkusuz bu küresel insan kaynakları yönetiminin olmazsa olmaz yansımalarından biri. Peki gerçekten faydalı mı? Bunu kurumsal firmalar özelinde ölçümlemek ve yöneticilerin gözlemlenmesi oldukça kolay. Ayrıca bu konuda akredite kurumlar tarafından yapılan araştırmalar da var. Bunlara göre şirket içerisinde personelin kendisini değerli hissetmesinin en önemli yollarından biri de: Hediyeler… Kendisinin önemsenmediğini düşünen çalışanların 12 aylık süreç içerisinde işten ayrılma girişiminde bulunma oranları yüzde 34. Kimse personelini kaybetmek istemez. Bunun için çalışan motivasyonu, önemi ve değeri açısından yılbaşı gibi özel günleri iyi değerlendirmeye kendinizi hazırlayın!

Kurumsal Yılbaşı Hediye Kutusu Neden Önemlidir?

Şirketler arası rekabette güçlü durmanın en önemli noktalarında biri, mutlu ve başarılara koşan çalışan portföyüne sahip olmak. Artık çalışanların sadece çalışma saatleri içerisinde kendisini işine adaması gereken kişiler olduğu algısı çok eskidi. Bu tür katı şirket tutumlarının ters teptiği defalarca tecrübe edilmişken modern insan kaynakları yönetim anlayışı ile çalışana değer veren perspektifler önem kazandı. Bu süreçte çalışanlara tebrik ve teşekkür hediyelerinin yanı sıra Kadınlar Günü ve yılbaşı gibi dönemlerde çalışanlara hediye paketleri sunmanın onları mutlu ettiği çok açık.

1.      Kurum tarafından verilen hediyelerin çalışanlara verdiği en önemli mesaj şu: Önemseniyorum… Ayrıca hediyelerin kuruma ve yöneticilere dair bakış açısını pozitif yönde etkilediği de yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan güzel bir sonuç. Çalışan tanınmak, değer görmek ve aynı şekilde çalıştığı yerin de değerli olmasını istiyor. Bunları çalışana hissettiren şeyse iyi bir hediye.

2.      Hediyenin çalışan sadakatini önemli düzeyde arttırdığına dair çalışmalar da var. Başarılı olduğunda takdir edilen veya özel günlerde unutulmayan çalışanın markaya daha fazla bağlanır ve bu durum gelecek planları içerisinde daha fazla işine sadık kalmasının önünü açar.

3.      Şirket içi hediyeleşme motivasyonu ateşlemenin de iyi bir taktiği. Özel günlerde hediye alan çalışanların daha sıkı çalışma disiplini içerisinde işlerine sarılmasına yardımcı olur. Ayrıca çalışan memnuniyetinin de artmasında etkili. Bunun anlamı daha enerjik, hatta sinerjik bir çalışma atmosferi içerisinde üretkenliği artan çalışan grubudur.

Her şey çok iyi gibi ama kurumsal hediye kültüründe de dikkat etmeniz gereken bir dizi noktaları gözden kaçırmayın. Örneğin, şirket içi hediyeleşmede mutlaka çalışanlar arası eşitliği gözden kaçırmamanız gerekir. Bazılarını daha çekici hediyeler sunulurken bazılarına aynı tutumun gösterilmemesi halinde kıskançlık ve markaya karşı olumsuz algılar tetiklenir. Elbette buna kadın ve erkekler için farklı hediye kutu tercihleri dahil değil. Sadece ayrımın kişiselleşmemesine dikkat etmenizde fayda var.

Kurumsal Hediye Vermenizin Öne Çıkan Faydaları Neler?

Kurumlar için hediyeleşmeye ayrılan bütçenin iyi bir şekilde kullanımı marka tanıtımı ve imajı açısından önemli kazanımlar sağlar. Bunlardan bazıları şöyle:

Güçlü ilişkiler

Kurumun paydaşlarıyla ilişkilerini güçlendirici etki yaratır. Bu sadece çalışan kurum arasındaki ilişkilerle sınırlı değil. Medya kurum arasındaki ilişki, müşteri - kurum veya kurum ve diğer paydaşlar arasında güçlü etkilerin oluşmasını sağlar.

Marka bilinirliğini artırır

Kurumsal hediyeler, şirketin kurumsal kimliğini yansıtan tasarımlara sahip. Bu da, markanızın müşteriler veya çalışanlarınız aracılığıyla doğal bir şekilde başkalarına ulaşması anlamına gelir. Üstelik bu belirli bir süre için değil hediyelerin kullanıldığı her an devam eder.

Marka konumlandırma etkisi

Hediyeleşme sürecini bir pazarlama faaliyeti gibi planlamak doğru olmasa da, bu yöndeki katkılarını inkar etmek de doğru değil. Öncelikle müşterilerinize veya paydaşlarınıza gönderdiğiniz hediyeler, marka konumlandırma açısından önemli bir avantaj elde etmenizi sağlar. Bir televizyon reklamı veya dijital pazarlama modeliyle marka konumlandırma süreci odlukça uzun ve pahalı bir süreç olabilir. Hediye ile bunun sağlanması hem kolay hem de daha az maliyetli şekilde gerçekleşir.

Kurumsal Yılbaşı Hediyesi Kimlere Verilir?

Hediye vermek, özgürlüktür. Dolayısıyla bunun belirli sınırlara sahip olduğunu söylemek asla doğru bir yaklaşım değil Bir kurum için tüm paydaşlarına hediye vermek, en doğru tercihlerden biri olabilir. Ancak yine de buna ayrılan bütçenizi efektif kullanma yönünde hareket etmeniz olumlu bir seçenek. Bu nedenle başta çalışanlarınızı, müşterilerinizi ve tedarikçilerinizi dikkate almanız gerekir. Bunun yanı sıra ilişkili olduğunuz dernekleri ve yardım kuruluşlarını, ayrıca basın ve medya ilişkilerinizi geliştirmek istediğiniz kurumlar için de yılbaşı hediye kutu gönderimi planlayabilirsiniz.

Kimse onların sadece bir sayı olduğunu hissetmek istemez. Her gün yaptıkları iş ve işinize ayırdıkları zamanla tanınmak isterler. Çalışanlara ne istediklerini sorduğunuzda, basit tanıma onların en iyi cevaplarından biridir. Hediye, ne zaman ya da ne vermeniz gerektiğine dair tarih ya da fiyat etiketi yoktur. Hediyeler her boyutta olabilir ve günün sonunda en önemli olan şey eylemin arkasındaki düşüncedir. Minnettarlığınızı göstermek için pek çok harika hediye seçenek bulabilirsiniz. Bizce yılda en az bir kez, hatta daha fazla hediye vermek iyi bir fikir. Her çalışana aynı hediyeyi ve değeri vermek, hepsinin kendilerini eşit hissetmelerine yardımcı olur.

Kurum İçinde Yılbaşı Hediyesini Kim Planlar?

Kurumdan kuruma değişmekle birlikte esas olarak yılbaşı hediye projesinin yüklenicisi insan kaynakları veya kurumsal iletişim departmanı olması gerekir. Bazı kurumlarda bu süreci halkla ilişkiler departmanından kişiler yüklenebilir. Ayrıca daha büyük şirketlerde kurumsal iletişim birimleri ile insan kaynakları tarafından ortak yürütülen bir projeler arasında yer alır. Kurum içindeki çalışanlara verilecek hediye kutusunun seçimi, zamanı gibi detaylar ortak hareket edilerek belirlenir. Bu noktada kurum dışındaki paydaşlara gönderilmesi planlanan hediyelerde halkla ilişkiler departmanları daha aktif bir rol alabilir.

Kurumsal Hediye Kutularındaki Olmazsa Olmazlar Neler?

Kurumsal hediyelerde hedeflenen etkinin yaratılması için bazı noktalara dikkat edilmesinde fayda var. Çalışanlarınızı veya müşterilerinizi mutlu edecek hediye kutularına yönelmeniz, ayrıca onların kullanmaktan zevk alabileceği hediyelik ürünleri seçmeniz doğru bir yaklaşım. İşte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar.

Kurum kültürüne uyan

Kurum kültürünüze uygun hediyelik ürünleri seçmeye önem vermelisiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken konulardan biri ayrımcılıktan kaçınmanız. Herkese aynı hediye kutularından armağan etmenizin çalışanlarınızı yeni dönemde motive eder.

Kurumsal firma logosunu atlamayın

Yılbaşı hediyesini projelendirme aşamasında önemli detay, logo ve kurumsal kimliğiniz. Bunları da hesaba katarak en iyi hediyelik ürünlerden oluşan bir hediye kutuları oluşturabilirsiniz. Seçiminizin kurumunuzu yansıtması için logo ve şirket kimliğinin yüksek kalitede hediyelik ürünlere işleneceğinden emin olmalısınız.

Yılbaşı ruhunu yansıtan

Son olarak hediye seçimini günün anlam ve önemini dikkate alarak yapmaya özen göstermelisiniz. Yılbaşında bu temayı öne çıkaran tasarımlara ve ürünlere, Kadınlar Günü’nde kadını öne çıkaran ürünlere yer vermek gibi.